مسير قيمت‌ها در بازار مسكن

مسير قيمت‌ها در بازار مسكن

ایران اکونومیست: مركز آمار ايران در تازه‌ترين گزارش خود وضعيت قيمت مسكن و اجاره‌بها در تهران و كل كشور را بررسي كرد؛ طبق جداولي كه دو روز گذشته در سايت اين مركز قرار گرفت، شاخص‌هاي قيمت مسكن و اجاره‌بها در كشور طي سال89 معادل نصف نرخ تورم عمومي افزايش پيدا كرده است؛ به طوري كه رشد شاخص‌كل (نرخ تورم) در 12 ماه منتهي به اسفند89 به سطح 9/13 درصد و رشد شاخص قيمت مسكن و اجاره‌بها نيز به ترتيب به سطوح 2/6 درصد و 1/6 درصد رسيده است.
ادامه خبر در ادامه مطلب...

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت


اين دو شاخص همچنين در 12 ماه منتهي به فروردين90 به ترتيب 8/6 درصد و 7/6 درصد رشد كرده است.اما برخلاف جو آرام بازار مسكن كشور كه در آن اجاره‌ها همسو با قيمت خريد قرار دارد، اوضاع در شهر تهران كاملا متفاوت است. گزارش مركز آمار نشان مي‌دهد اجاره هر متر مربع واحد مسكوني در تهران طي 4 فصل سال گذشته (هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل) به طور متوسط بين 21 تا 34 درصد افزايش يافته كه به طور باورنكردني، بيشترين نرخ رشد در فصل «زمستان» كه كمترين نقل‌وانتقال در آن انجام مي‌شود، رخ داده است.
قيمت‌ها در بازار مسكن كل كشور بعد از دو‌سال اندازه‌گيري شد
اعلام ‌رسمي نرخ تورم در بازار‌ مسكن
مركز آمار: شاخص قيمت مسكن و اجاره‌بها در كشور در 12ماه منتهي به فروردين90 معادل 7 درصد افزايش يافت
معدل قيمت مسكن در تهران به متري 8/1 ميليون تومان رسيد
تاييد رشد 25 درصدي اجاره‌بها در تهران
مركز آمار ايران ديروز دو گزارش جداگانه درباره اوضاع قيمت‌ها در بازار مسكن منتشر كرد كه اولي نوسان قيمت مسكن در كل كشور -بعد از دو سال از آخرين تصويري كه در اين باره ارائه شده بود- را شرح داد و دومي معدل قطعي از قيمت و اجاره‌بها در تهران را مشخص كرد كه اعلام آن، مهر تاييد بر افزايش قابل توجه اجاره‌بها در پايتخت زد.
طبق آنچه نهاد مرجع در اعلام آمارهاي رسمي روي سايت اطلاع‌رساني خود گذاشته، شاخص قيمت مسكن و اجاره‌بها در كل كشور در 12 ماه منتهي به اسفند89 به ترتيب 2/6 و 1/6 درصد افزايش پيدا كرده است. همچنين نرخ تورم ميانگين قيمت مسكن و اجاره‌بها در كل كشور در فروردين90 (12 ماه منتهي به فروردين) نيز به ترتيب 8/6 درصد و 7/6 درصد عنوان شده است. به اين ترتيب در اولين ماه از سال جاري قيمت‌ مسكن در كل كشور تقريبا در حدود ماه‌هاي ابتدايي سال گذشته با رشد مواجه شده است، نرخ تورم ماهانه مسكن در شروع سال89 بين 6/0 تا 8/0 درصد در نوسان بوده است. به گزارش دنياي‌اقتصاد، مركز آمار ايران در شرايطي نرخ رشد قيمت مسكن و اجاره‌بها در كل كشور را اعلام كرده كه آخرين آماري كه تا پيش از اين مربوط به بازار مسكن كشور وجود داشته مربوط به سال86 است كه وزارت مسكن جزئيات آن را در سال87 اعلام كرد و بعد از آن هيچ گزارش مرجعي درباره نحوه افت‌وخيز قيمت مسكن در سطح كشور به غير از شهر تهران منتشر نشد. سال86 زمان اوج رونق مسكن، متوسط قيمت مسكن در كل كشور 4/67 درصد افزايش پيدا كرد و ميانگين اجاره‌بها در كل كشور نيز رشد 38 درصدي را تجربه كرد.
مقايسه وضعيت سال86 با سال89 حاكي است: قيمت‌ مسكن در كشور (جز شهر تهران) كنترل شده است. اين در حالي است كه طبق اعلام روز گذشته مركز آمار، بهاي مسكن اجاره‌اي در سطح كشور طي سال89 و همچنين فروردين90 اثر كاهنده بر نرخ تورم عمومي داشته است.
اين مركز نرخ تورم ماهانه در فروردين90 را 4/1 درصد و نرخ تورم در همين ماه بدون احتساب ارزش اجاري واحدهاي مسكوني را 7/1 درصد اعلام كرده است كه مقايسه اين دو نرخ نشان مي‌دهد شاخص اجاره‌بهاي مسكن در اولين ماه سال جاري 3/0 درصد در كاهش نرخ تورم موثر بوده است. اثر كاهشي اجاره‌بها بر نرخ تورم ماهانه در ماه‌هاي سال89 نيز قابل رديابي است به طوري كه شاخص اجاره‌بهاي مسكن در شهريور سال گذشته كه بيشترين رشد را پيدا كرد، 1/0 درصد در كاهش نرخ تورم موثر بوده است. نرخ تورم ماهانه شهريور 1/1 درصد و بدون احتساب ارزش مسكن اجاره‌اي يك درصد بوده است. شاخص اجاره‌بها در اين ماه نيز 7/1 درصد افزايش پيدا كرد.
اجاره‌بها مهار نشد
تا ديروز تصور مي‌شد نرخ اجاره واحد مسكوني در تهران طي زمستان سال گذشته مهار شده و روند كاهشي به خود گرفته، اما گزارش روز گذشته مركز آمار ايران درباره نوسان قيمت خريد مسكن و اجاره‌بها در آخرين فصل از سال89 اثبات كرد اوضاع اجاره‌نشين‌ها در تهران تا آخرين ساعت از سال89 همچنان غيرقابل قبول بوده است.
گزارش دنياي‌اقتصاد از روند نوسان اجاره‌بهاي مسكن در شهر تهران –طبق آنچه مركز آمار روايت كرده- حاكي است: متوسط نرخ اجاره در سال89 حدود 25 درصد نسبت به سال قبل از آن افزايش پيدا كرده است. رشد نقطه‌به‌نقطه (هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل) اجاره‌بها در پايتخت در بهار و تابستان و پاييز و زمستان سال گذشته به ترتيب 21درصد، 21درصد، 25درصد و 34درصد اعلام شده است طوري كه ميانگين نرخ اجاره هر متر مربع واحد مسكوني در تهران در سال89 حدود 9600 تومان بوده است به اين معني كه يك واحد 50 متري به طور متوسط ماهانه 480 هزار تومان (بدون پول پيش) اجاره رفته است.
براساس اين گزارش، رشد فصلي اجاره‌بها در تهران طي سال89 (هر فصل نسبت به فصل قبل) به گونه‌اي بوده كه شتاب افزايش نرخ در نيمه دوم كمتر از نيمه اول بوده است. ميانگين نرخ اجاره در بهار89 نسبت به زمستان88 حدود 5/10 درصد، در تابستان89 نسبت به بهار 89 معادل 12 درصد، در پاييز نسبت به تابستان 5/4 درصد و در زمستان89 نسبت به پاييز89 نيز 9/3 درصد افزايش يافته است.
دامنه كوتاه نوسان قيمت مسكن
گزارش دنياي‌اقتصاد از مجموعه‌ اطلاعات آماري كه طي ماه‌هاي اخير توسط مركز آمار درباره رشد قيمت خريد مسكن در تهران منتشر شده حاكي است: ميانگين قيمت فروش هر متر مربع واحد مسكوني در تهران طي سال89 بين يك ميليون و 700 هزار تا يك ميليون و 850 هزار تومان در نوسان بوده است كه اين بازه كوتاه نشان دهنده عدم جهش و ناآرامي ناشي از سوداگري است.
در طول سال گذشته بيشترين نرخ رشد قيمت مسكن در بهار اتفاق افتاده كه 4/19 درصد بوده است و در تابستان و پاييز و زمستان نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه به ترتيب 7درصد، 12درصد و 13 درصد بوده است. براين اساس معدل قيمت مسكن در پايتخت تا پايان سال89 به رقم متري يك ميليون و 800 هزار تومان رسيده است.

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت


تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت


برچسب ها : مسير قيمت‌ها در بازار مسكن

مرتبط باموضوع :

 نتایج اولیه سرشماری 90 اعلام شد  [ پنجشنبه، 1 دي ماه، 1390 ] 1879 مشاهده
 حذف ايران از ليست سياه سازمان جهاني كار  [ يكشنبه، 11 ارديبهشت ماه، 1390 ] 2833 مشاهده
 خبرنامه انجمن علمی آمار پائيز 1390  [ يكشنبه، 25 دي ماه، 1390 ] 1620 مشاهده
 اعلام نتايج نهايي آزمون دكتري  [ يكشنبه، 25 تير ماه، 1391 ] 2807 مشاهده
 اعلام نتایج کنکور دکتری  [ شنبه، 7 خرداد ماه، 1390 ] 1669 مشاهده
نظر:
نظر:

در مورخه : دوشنبه، 13 تير ماه، 1390
سلام دوست عزیز با اجازتون سایت شما را لینک کردم لطفا شما هم وبلاگ آماری منو با نام دانلود کتاب و نرم افزار های آماری لینک کنید. http://iranpardazesh.blogfa.com
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر (ضروری): 
نظر (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

رتبه آمارگیران

www.amargiran.com Real PageRank - 3.28

جستجوورود به سایت

نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
عضويت:
امروز: 2
در انتظار: 0
مجموع کاربران:2,535
جديدترين کاربر: dsh_130

آمار بازدید :
 بازدید امروز : 3,346
 بازدید دیروز : 3,280

وضعيت آنلاين ها :
ميهمان: 53
اعضا: 0
مجموع: 53

اعضاي آنلاين: